چرا عاشق می شویم (روانشناسی عاشق شدن)

چرا عاشق می شویم (روانشناسی عاشق شدن)

روانشناسی عشق چیست؟

در این مطلب می خواهیم بیشتر در مورد روانشناسی عاشق شدن و همچنین دلایل ایجاد عشق و روش های عاشق کردن دیگران بر اساس روانشناسی عشق سخن بگوییم.

تو در خیابان راه می رفتی، هیچ چیز غیر عادی نبود و ناگهان او از مغازه ای در همان حوالی بیرون آمد و این اتفاق افتاد که در همان نگاه اول عاشق او شدی! خخخ!! چی شد؟!!

پاسخ ساده است، همه به نحوه عملکرد ذهن شما مربوط می شود. اگر مجرد هستید یا در حال حاضر در یک رابطه نیستید، ذهن شما همیشه به دنبال شریک مورد نظرتان خواهد بود. حتی اگر فکر می‌کنید که اکنون به روابط اهمیت نمی‌دهید، باز هم عاشق اولین فردی خواهید شد که با معیارهای شما مطابقت داشته باشد.

اما چرا عاشق او شده ایم ؟

هر یک از ما نوعی چک لیستی در ذهن خود ذخیره کرده ایم که شامل معیارهایی است که یک فرد باید رعایت کند تا شما او را دوست داشته باشید.

اگر شخصی با برخی از موارد موجود در این لیست شما مطابقت نداشته باشد، رد صلاحیت می شود و شما او را به عنوان یک دوست در نظر خواهید گرفت. موارد موجود در چک لیست شما بسته به پیشینه، ارزش‌ها، تجربیات و باورهای گذشته شما  منحصر به فرد و مختص شما هستند.

این گزینه ها، نیازها و معیارها باعث می شود بتوانید دیگران را به صورت غیر مستقیم به خود جذب کنید. (نگاه کنید به جذب پسر از راه غیر مستقیم)

در زیر نمونه ای از سه خط اول چک لیست مردی به نام بهداد است. بهداد یک پسر است و لیست او با سه شرط زیر شروع می شود:

مورد اول:

او باید همان سوابق تحصیلی من را داشته باشد.

مورد دوم:

موهای او باید زرد باشد (بهداد همیشه در گذشته خود نتوانسته بود با مو بلوندها رابطه موفقی برقرار کند و بنابراین ضمیر ناخودآگاه او این مورد را در لیست خود قرار داد تا به او کمک کند تا شکست های گذشته خود را جبران کند)

مورد سوم:

او باید قاطعانه باشد. بهداد فردی قاطعی نبود و از آنجایی که ما جذب کسانی می شویم که ما آن ویژگی ها را نداریم ، بنابراین ذهن بهداد این مورد را در معیارهای خود گنجانده است.

اگر بهداد در حال حاضر در رابطه نیست و سپس با دختر شگفت انگیزی آشنا شده است که موهای مشکی دارد، به احتمال زیاد عاشق او نخواهد شد (بدون اینکه بفهمد دلیل واقعی دوست نداشتن او این است که او با معیارهای ناخودآگاه او مطابقت نداشت ).

مردم معمولاً از معیارهای ناخودآگاه خود بی خبرند و به همین دلیل است که معمولاً عشق را امری مرموز توصیف می‌کنند که از هیچ قاعده‌ای پیروی نمی‌کند، اما حقیقت این است که وقتی از معیارهای ناخودآگاه خود آگاه شوند می‌توانند بدانند که چرا عاشق افراد خاصی می شوند و نه هرکسی ، این تعریفی از روانشناسی عشق است.

هنگامی که از لیست نیازهای خود‌ آگاه شدید، خواهید دانست که چگونه از دوست داشتن هر کسی دست بردارید و چگونه کسی را مجبور کنید که عاشق شما شود البته در صورتی که وابستگی به عشق به وجود نیاید. (ببینید چگونه می توان کسی را عاشق خود کرد)

چرا برخی از افراد هرگز پس از جدایی بهبود نمی یابند؟

به همین دلیل است که افرادی که فکر می‌کنند مفهوم “تنها عشق” ،”فقط یک نفر” درست است، هرگز پس از جدایی بهبود نمی‌یابند و وابستگی به عشق پیدا می کنند. این افراد فکر می‌کنند که تنها یک مورد برای معیارهای آنها در این دنیا وجود دارد و چون از این واقعیت آگاه نیستند که صدها نفر در آنجا هستند که می توانند معیارهای آنها را برآورده کنند، هرگز پس از جدایی بهبود نمی یابند.

 شما می توانید عاشق هر شخصی شوید به شرطی که او با معیارهای ناخودآگاه شما مطابقت داشته باشد و به همین دلیل است که هرگز نباید بعد از جدایی احساس بدی داشته باشید، فقط به این دلیل که دیر یا زود فرد دیگری را پیدا می‌کند که با معیارهای شما مطابقت داشته باشد و حتی ممکن است از نفر اول بهتر باشد.

آیا عشق در نگاه اول واقعا وجود دارد؟

بله اینطور است. اگر کسی معیارهای ناخودآگاه شما را در همان لحظه ای که او را دیدید برآورده کرد، به احتمال زیاد در همان نگاه اول عاشق او خواهید شد.

ممکن است از خود بپرسید، چگونه می توانم بدانم که او معیارهای من را دارد در حالی که قبلاً با او صحبت نکرده بودم؟ پاسخ ساده است، معیارها ممکن است شامل مواردی مانند نحوه راه رفتن، صحبت کردن یا نگاه کردن او به شما باشد.

همچنین اگر اعمال یا قیافه شخص شما را به یاد کسی که قبلاً دوستش داشته‌اید، می‌افتد (افراد معمولاً عاشق کسانی می‌شوند که شبیه کسانی هستند که قبلاً دوستشان داشته‌اند).

اگر معیارهای شما به شدت به ظاهر بستگی دارد، شانس شما برای عاشق شدن در نگاه اول بسیار بیشتر از فردی است که اولویت بیشتری به شخصیت یا ویژگی های دیگر می دهد.

بسته آموزشی بازگشت به رابطه به طور چشمگیری شانس شما را افزایش می دهد که به کسی اجازه دهید عاشق شما شود .که در آن تکنیک‌های مؤثری را خواهید یافت که توسط روان‌شناس پشتیبانی می‌شوند و در قالبی واضح و قابل فهم ارائه شده‌اند.

به صفحه اینستاگرام بپیوندید