عشق و وابستگی

عشق و وابستگی

عاشق همسرتان یا نامزدتان هستید یا فقط به او وابسته ‌اید؟

عشق می‌تواند بعضی وقت ‌ها موضوعی پیچیده شود ولی می‌ خواهیم برایتان چند تفاوت بین وابستگی و عشق واقعی را توضیح دهیم.

تفاوت های عشق واقعی و وابستگی

امیدواریم این توضیحات کمکتان کند وضعیت کنونی رابطه‌تان را درک کرده، آن را بهتر کنید و یا در آینده رابطه‌ای بر اساس عشق واقعی بسازید.

۱. عشق از خود گذشتگی و وابستگی خودخواهی است.

وقتی عاشق هستید، تمرکزتان بر خوشحال کردن طرف‌مقابل است. همیشه به راه‌هایی فکر می‌کنید تا مطمئن شوید طرفتان احساس دوست‌ داشته شدن و رضایت می‌کند.

با هم رقابت نمی‌کنید، سر اینکه چه کسی مهربان‌تر است بحث نمی‌کنید و سر اینکه چه کسی باید ظرف‌ها را بشوید دعوا نمی‌کنید. هیچوقت طرفتان را تهدید احساسی و عاطفی نمی‌کنید، سعی نمی‌کنید کنترلش کنید یا بر او مسلط شوید.

ولی وقتی فقط به طرفتان وابسته هستید، به دنبال راه‌هایی برای خوشحال کردن خودتان هستید. آنقدر به طرفتان وابست

ه می‌شوید که سعی خواهید کرد برای جلوگیری از دور شدن او، کنترلش کنید.

به جای روبه‌رو شدن با مسائل و مشکلات خودتان، از او برای بالا بردن عزت نفس خودتان و پر کردن خلاء درونی‌تان استفاده می‌کنید. باور دارید که او مسئول شادی و خوشبختی شماست و اگر نتواند خوشحالتان کند از دست او عصبانی و ناراحت می‌شوید.

۲. عشق آزادی خواه و وابستگی کنترل‌ گر است.

عشق متقابل باعث می‌شود خود واقعی‌تان باشید. طرف تان تشویق تان خواهد کرد

همان کسی باشید که واقعاً هستید و برای نشان دادن ضعف‌ هایتان نترسید.

اعتماد متقابل بین ‌تان ایجاد می ‌شود و همین اعتماد قوی ‌ای برای رشد هر دو شما خواهد شد. عشق هیچ ‌وقت کنترل‌ کننده نیست.

در واقعیت، عشق فراتر از کنترل است. توانایی طرف ‌مقابل تان برای پذیرفتن شما برای آنکه هستید و تشویق تان برای دنبال کردن آرزوهای تان باعث می ‌شود نیاز به کنترل کردن زندگی او را فراموش کنید.

از طرف دیگر وابستگی رفتارهای کنترل ‌کننده در شما ایجاد می ‌کند. جلو طرف ‌مقاب لتان برای وقت گذراندن با دوستانش را می ‌گیرید و یا برای شاد کردن او سطح ناسالمی از توجه و تمرکز می ‌گذارید.

حتی ممکن است مجبورش کنید که علیرغم احساسش با شما بماند.( ببینید چگونه جلوی وابستگی را بگیریم)

۳. عشق توام رشد متقابل و وابستگی دست و پاگیر است.

اگر عاشق باشید، شما و طرفتان در کنار هم رشد خواهید کرد. وقتی هر دو شما تلاش کنید بهترینِ خودتان باشید، بسیار بهتر از زمانی خواهید شد که تنها زندگی کنید. بطور خلاصه، طرف تان باعث تقویت رشد شما و شما سبب رشد او خواهید شد.

در موارد وابستگی، میل شما به کنترل و ناتوانی‌تان به حل مشکلات خودتان رشد شما و همچنین طرف تان را محدود می‌کند.

مسائل و مشکلات حل ‌نشده ‌تان وابستگی غیر لازمی بین شما ایجاد خواهد کرد.

جای تعجب نیست که این رشد دو طرف را محدود کرده و عشق ورزیدن به طریقی سالم را سخت می‌کند.

۴. عشق همیشگی و وابستگی موقتی است.

عشق با گذشت زمان همچنان باقی می‌ ماند. ممکن است یک روز رابطه شما و طرف تان برهم بخورد، چه دائمی چه موقتی ولی اگر واقعاً عاشق هم بوده باشید، آن فرد همیشه جایگاهی در قلب تان خواهد داشت و تا آخر عمرتان برای او آرزوی شادی و خوشبختی خواهید کرد.

اما از طرف دیگر، اگر فقط به طرف تان وابسته باشید، بعد از برهم خوردن رابطه تنها چیزی که در قلب تان می ‌ماند کینه و خشم خواهد بود.

حتی ممکن است احساس خیانت را تجربه کنید. این احساسات از این تصور ناشی می‌ شود که طرف تان مجبور به شاد کردن شما بوده است و از چشم شما نتوانسته این کار را به درستی انجام دهد.

مشاهده و خرید بسته اموزشی

۵. عشق شما را از هوای نفس تان دور کرده و وابستگی شما را درگیر هوای نفس می‌کند.

وقتی عاشقید، خودمحوری ‌تان کمتر می‌شود. این رابطه هوای نفس‌تان را کمتر کرده، رشدتان را تقویت کرده و تشویقتان می‌کند کمتر خودخواه و بیشتر مهربان باشید.

رابطه‌ای که با طرفتان دارید، تغییرات مثبت در هر دو شما را تقویت می‌کند. مهمتر اینکه، هر دو شما شجاعت لازم برای حرف زدن درمورد ضعف‌ها، ابراز آسیب‌پذیری‌ها و درمیان گذاشتن حرف‌های دلتان را پیدا خواهید کرد.

در مقابل، روابطی که بر اساس وابستگی جلو می‌روند، معمولاً تحت نفوذ نفس هستند.

به همین دلیل است که خیلی‌ها پشت سر هم درگیر روابطی می‌شوند که به هیچ عنوان برایشان رضایت‌بخش نیست و مشکلات یکسانی را در همه آنها تجربه می‌کنند.

این در رابطه‌تان ایجاد وابستگی می‌کند و باعث می‌شود نتوانید بدون وجود طرف‌ مقابلتان احساس شادی کنید.

برای حل مشکلاتتان یا حداقل فراموش کردن آنها به طرفتان تکیه خواهید کرد.

اگر الان عاشق کسی نیستید، امیدواریم به زودی نیمه گمشده‌تان را پیدا کنید و بتوانید رابطه‌ای معنادار با او بسازید. تا آن زمان، چرا سعی نکنید آدم بهتری باشید؟

به اینستاگرام بپیوندید.