عدم اعتماد به نفس

عدم اعتماد به نفس

عدم اعتماد به نفس

اعتماد به نفس این باور است که شما می توانید یک موقعیت خاص را به درستی مدیریت کنید. اعتماد به نفس این است که بدانید همه مهارت های لازم برای انجام موفقیت آمیز یک کار را دارید. این وظیفه می‌تواند از یک فعالیت اجتماعی مانند نزدیک شدن به فردی که نمی‌شناسید، تا یک فعالیت حرفه‌ای مانند توانایی انجام یک کار خاص که کار یا تجارت شما به آن نیاز دارد، متفاوت باشد.

اعتماد به نفس از کجا می‌آید؟

عدم اعتماد به نفس، مطمئناً بسیاری از فرصت‌های موجود را از دست خواهید داد، زیرا از ریسک انجام کاری که مطمئن نیستید از عهده آن بر آیید، می‌ترسید. در زیر حقایقی در مورد اعتماد به نفس آورده شده است:

  • اعتماد به نفس هرگز ارثی نیست، آموخته شده است. این باور که شما فاقد ژن های اعتماد به نفس هستید، فقط یک افسانه رایج است
  • اعتماد به نفس یک ویژگی کلی نیست، اما در عوض شما برای تمام فعالیت های مختلف که انجام می‌دهید، اعتماد متفاوتی دارید. به عنوان مثال، ممکن است در مورد توانایی خود در رانندگی با ماشین مطمئن باشید، اما در عین حال از سخنرانی در جمع وحشت داشته باشید.
  • اعتماد به نفس با زمان ثابت نیست. ممکن است به دلیل اتفاقات جدیدی که در زندگی شما رخ می دهد به بهتر یا بدتر تغییر کند.
  • اعتماد به نفس ممکن است مستقل از عوامل خارجی باشد، مانند پولدار بودن یا داشتن کسی که شما را دوست دارد.

برای تقویت اعتماد به نفسم چه کنم؟

از طریق حذف کامل وابستگی به نظر دیگران می توانید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. این به این دلیل است که اگر واقعاً دانش کاملی از توانایی‌های خود و اینکه چه کسی هستید ندارید، به احتمال زیاد به دیگران وابسته خواهید بود که به شما بگویند شما کی هستید.

اگر آنها از اعمال شما راضی بودند، ممکن است به شما بگویند که شما انسان خوبی هستید. در غیر این صورت، ممکن است به شما برچسب هایی مانند احمق، یا هر چیز دیگری که با تصور معیوب خود مطابقت دارد به شما بزنند. مطمئناً از این برچسب‌ها استقبال می‌کنید و آن‌ها را به باورهای خود در مورد خودتان اضافه می‌کنید، زیرا از همان ابتدا تصمیم را به آن‌ها واگذار کرده‌اید که به شما بگویند که هستید.

چگونه وابستگی به قضاوت دیگران را از بین ببریم؟

اصلاح این مشکل بسیار ساده است: یک تکه کاغذ بگیرید و نقاط قوت و ضعف خود را بنویسید. به ویرایش این مقاله ادامه دهید تا زمانی که از آنچه نوشته اید راضی باشید. اکنون به خواندن روزانه آن ادامه دهید تا زمانی که واقعاً مطمئن شوید آنچه یادداشت کرده اید توانایی ها و مهارت های واقعی شماست. اکنون، هر زمان که کسی از شما انتقاد می کند یا به شما برچسب می زند، به سادگی می توانید ببینید که آیا هر یک از گفته های او با قضاوت شما در مورد خودتان مطابقت دارد یا خیر. اگر نشد پس فقط نظر را رها کنید.

آیا نادیده گرفتن نظرات دیگران بی ادبی است؟

ممکن است فکر کنید بی ادبی است که خودتان را بدون اشاره به دیگران قضاوت کنید، اما اجازه دهید با واقعیت روبرو شوید. اگر بیست ساله هستید، باید خودتان را بهتر از کسی بشناسید که فقط چند ماه است که شما را می شناسد و بنابراین نظر شما در مورد خودتان احتمالاً مرتبط ترین خواهد بود. علاوه بر این، در چنین دنیای ناقصی، هرگز نمی توانید پاسخ کافی برای سؤالات خود دریافت کنید و تلاش شما برای جمع آوری سرنخ از دیگران هرگز پایان نخواهد یافت.

دقیقاً مثل هر کس دیگری، شما قطعاً افرادی را دارید که شما را دشمن خود می‌دانند، افرادی که به شما حسادت می‌کنند یا افرادی که به دلایلی از شما بدشان می‌آید. چنین افرادی تقریباً هرگز به شما نمی‌گویند که عالی هستید یا در یک فعالیت خاص استعداد دارید و بنابراین دریافت نظر صادقانه در مورد توانایی‌های خود از کسی برای شما بسیار دشوار خواهد بود. در نتیجه، بهترین کار این است که به قضاوت خودتان در مورد خودتان وابسته باشید.

اعتماد به نفس و اشتباه کردن

برخی از مادران به محض اینکه بچه‌ها چیزی را می‌شکنند، لباس‌هایشان را لکه دار می‌کنند،یا فراموش می‌کنند تکالیف خود را انجام دهند یا هر اشتباه جزئی دیگری انجام می‌دهند، بر سر فرزندانشان فریاد می‌زنند. چنین رفتاری با کودک باعث می‌شود که او فکر کند انجام کار اشتباه شرم آور است و اشتباه کردن او را از سایر افراد کامل که اشتباه نمی‌کنند متفاوت می‌کند. وقتی این کودک بزرگ شد و در جمع مرتکب یک اشتباه خاص شد (مثل انداختن لیوان یا اشتباه گفتن در حین ارائه) آنگاه احساس خجالت می‌کند و ممکن است باور کند که لیاقتش را ندارد. این نوع افکار به تدریج اما مطمئناً به اعتماد به نفس او آسیب می زند.

نقش والدین باید ایجاد اعتماد به نفس در فرزندانشان با تشویق آنها به آزمایش چیزهای جدید باشد و به آنها بیاموزد که از اشتباه کردن بترسند. والدین باید به آنها بیاموزند که به عنوان یک انسان، اشتباهات اجتناب ناپذیر است.

به طور خلاصه، بهتر است اشتباهات خود را بدون انتقاد یا برچسب زدن بپذیرید.

عدم اعتماد به نفس و قاطعیت

فقدان قاطعیت در برقراری ارتباط نیز می‌تواند منجر به اعتماد کمتر به توانایی‌های شما شود. اگر قاطع باشید، این به شما کمک می‌کند تا احساس کنید مهم‌تر و شایسته احترام و توجه هستید. قاطعیت توانایی بیان خود و نیازها بدون پرخاشگری است. همچنین این راه ارتباطی است که باعث می شود از حقوق خود دفاع کنید و هرگز آنها را رها نکنید و در عین حال از نقض حقوق دیگران اجتناب کنید.

عدم اعتماد به نفس و خودگویی منفی

معمولاً فقدان اعتماد به نفس با خود گفتاری منفی همراه است. این عبارات و کلمات منفی هستند که در حین انجام فرآیند تفکر عادی خود مدام به خود می‌گویید. توقف آن کلمات و عبارات منفی و جایگزینی آنها با عبارات مثبت نه تنها می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد، بلکه می‌تواند به رفع بسیاری از مشکلات عاطفی شما کمک کند.

عدم اعتماد به نفس و تصویر ضعیف از خود

گاهی اوقات دلیل اصلی کمبود اعتماد به نفس داشتن تصویر ضعیف از خود است. نمونه ای از این موارد این است که فکر می کنید زشت هستید و بنابراین هر زمان که با افراد جدیدی ملاقات می‌کنید اعتماد به نفس ندارید. برای اینکه بدانید آیا عدم اعتماد به نفس شما ریشه در تصویر ضعیف شما از خود دارد یا خیر. یک آزمایش کوچک وجود دارد که می توانید انجام دهید: اگر متوجه شدید که با پوشیدن بهترین پیراهن خود اعتماد به نفس بیشتری دارید و هنگام پوشیدن لباس دیگری اعتماد به نفس کمتری دارید، در این صورت عدم اعتماد به نفس شما ممکن است نتیجه مستقیم تصویر ضعیفی از خود باشد که از خود دارید. در این صورت، اصلاح تصویر ذهنی ضعیف از خود، تنها کاری است که باید انجام دهید تا اعتماد به نفس خود را بازیابی کنید.

اعتماد به نفس و عشق

مردم عاشق کسانی می‌شوند که می‌توانند به آنها در جبران ضعف هایشان کمک کنند و کسانی که ویژگی‌های فردی مکمل دارند. در کتابم چگونه هرکسی را جذب خود کنیم، توضیح دادم که چگونه نشان دادن خود به عنوان فردی که اعتماد به نفس دارد، می‌تواند شانس شما را برای عاشق کردن کسی افزایش دهد. مشخص شد که زنان بیشتر جذب مردان با اعتماد به نفس و قاطع می شوند، به خصوص اگر خودشان خجالتی باشند.

اگر راهی پیدا کردید که مردم را متقاعد کنید که اعتماد به نفس دارید، قطعاً طرفداران بیشتری خواهید داشت و شانس خود را برای اینکه کسی را عاشق خود کنید افزایش خواهید داد.

اعتماد به نفس و مقایسه خود با دیگران

برخی از مردم عادت وحشتناکی را ایجاد کرده‌اند که همیشه خود را با دیگران مقایسه می‌کنند. بدتر این است که آنها معیارهایی را با هم مقایسه می‌کنند که تقریباً همیشه در آن مورد ضعیف هستند. آن‌ها تمام چیزهای عالی را نادیده می‌گیرند و فقط همین چیزی را که فاقد آن هستند انتخاب می‌کنند و آن را با دیگران مقایسه می‌کنند. وقتی متوجه می شوند که آنها متفاوت هستند، اعتماد به نفس کمتری نسبت به خود و توانایی‌های خود دارند. این رفتار تنها منجر به آسیب رساندن به اعتماد به نفس آنها می‌شود.

ترس و عدم اعتماد به نفس

آیا می‌دانید ترس نیز می‌تواند تا حدودی اعتماد به نفس شما را بدزدد؟ اگر از ارواح یا تاریکی می‌ترسید، احتمالاً ضمیر ناخودآگاه شما کمی گیج می‌شود که چرا فکر می‌کنید وقتی در موقعیت‌های بی خطر خاصی مانند تنها ماندن در تاریکی درمانده می‌شوید، باید اعتماد به نفس داشته باشید. هر چه بیشتر احساس درماندگی کنید، در نتیجه اعتماد به نفس شما بیشتر از بین می‌رود.

شما همچنان می توانید اعتماد به نفس داشته باشید حتی زمانی که از چیزی می‌ترسید، اما مواجهه با ترس‌های خود شما را بسیار بیشتر از آنچه که هستید مطمئن می‌کند.