ضمیر ناخودآگاه و سیستم اعتقادی

ضمیر ناخودآگاه و سیستم اعتقادی

سیستم باور ناخودآگاه چیست؟

من می‌توانم آن کار را انجام دهم.

نه غیر ممکنه.

من در ریاضیات خوب هستم.

مردها همیشه خیانت می‌کنند.

این عبارات چیست؟ آیا آنها نظر شما را در مورد چیزی نشان می‌دهند؟

در واقع بله، اما نه فقط یک عقیده معمولی، بلکه باورها هستند. باورها ایده‌های محکمی هستند که در ضمیر ناخودآگاه شما ذخیره می‌شوند. آیا آنها واقعا درست هستند یا نه؟ تا زمانی که آنها را در ذهن خود نگه دارید به آنها ایمان خواهید داشت.

باورها زمانی قوی‌تر می‌شوند که شواهد بیشتری از آن‌ها حمایت می‌کنند و زمانی که به نظر می‌رسد چیزی با آنها در تضاد است، ضعیف‌تر می‌شوند.

نحوه تشکیل باورها و سیستم اعتقادی

وقتی ایده‌ای دائماً فیلترهای خودآگاه شما را مستقیماً به ضمیر ناخودآگاه شما دور می‌زند، ممکن است به یک باور تبدیل شود. ممکن است از خود بپرسید که چگونه یک ایده می‌تواند فیلترهای آگاهانه من را دور بزند؟ در زیر چند نمونه آورده شده است که به شما نشان می دهد چگونه ممکن است این اتفاق بیفتد:

1. وقتی این ایده از یک منبع قابل اعتماد می آید:

وقتی کودک بودید، منبع مورد اعتماد اصلی شما والدینتان بودند. اگر والدینتان به شما گفتند که این حیوان سگ نامیده می‌شود، بلافاصله آنها را باور خواهید کرد و از آنجایی که خواهید دید که همه اطرافیان از این ایده حمایت می‌کنند، به یک باور قوی تبدیل می‌شود.

حالا اگر پدر و مادرت مدام به تو بگویند که احمق یا گنگ هستی چه؟ نتیجه چه خواهد شد؟ شما با این فکر بزرگ خواهید شد که درست است، و ممکن است در نهایت احساس حقارت کنید بدون اینکه بدانید این دلیل اصلی احساس حقارت شما بوده است.

ممکن است اکنون از خود بپرسید چه شواهدی این باور را تقویت می کند؟ به عنوان مثال، اگر کسی شما را رد کند  اولین چیزی که به آن فکر می‌کنید این است که شما را رد کرده است زیرا شما خنگ هستید. زندگی همیشه در مسیری که ما می‌خواهیم پیش نمی‌رود. در مواقع سخت ممکن است سوالاتی مانند “چرا من؟” بپرسید. یا “چه کار کردم که سزاوار این هستم ؟”این سوالات نشان از وجود «ذهنیت قربانی» دارد.

2.هنگامی که هیپنوتیزم می شوید:

هنگامی که هیپنوتیزم می‌شوید، فیلترهای ذهن خودآگاه شما خاموش می‌شود و بنابراین این پیشنهادات مستقیماً به ضمیر ناخودآگاه شما می روند. هیپنوتیزم یک تکنیک علمی تایید شده و موثر است که می تواند به شما در تغییر رفتار، بهبود سلامت روان و حتی ترک عادت های بد کمک کند.می توانید از هیپنوتیزم برای کاهش وزن، ترک سیگار، تعیین اهداف و حتی افزایش اعتماد به نفس استفاده کنید.

3.وقتی ذهن خودآگاه پریشان می شود:

وقتی چیزی توجه کامل ضمیر خودآگاه شما را جلب می کند، به شدت پذیرای پیشنهادها می شوید. این همان ایده‌ای است که تبلیغ کنندگان وقتی تبلیغات خود را در وسط سریال تلویزیونی مورد علاقه شما قرار می دهند از آن استفاده می‌کنند. در این صورت ضمیر خودآگاه شما به این فکر می‌کند که چه اتفاقی برای قهرمان سریال می‌افتد و در عین حال ضمیر ناخودآگاه شما پیشنهاداتی را توسط تبلیغات دریافت می‌کند.

سیستم باور و زندگی شما

سیستم باور ناخودآگاه آنقدر مهم هستند که می توانند زندگی شما را تغییر دهند. به عنوان مثال فرض کنید فکر می‌کنید در ریاضیات خوب نیستید. به احتمال زیاد انگیزه‌ای برای مطالعه ریاضی نخواهید داشت زیرا فکر می‌کنید هر تلاشی که بکنید نمرات خوبی نخواهید گرفت و نتیجه آن عملکرد ضعیف در امتحان خواهد بود که به نوبه خود این باور را تقویت می‌کنید!!!

این یک باور ساده بود. در برخی موارد، سیستم باور ناخودآگاه به طور کامل زندگی افراد را خراب می کنند، مانند زمانی که کسی فکر می‌کند شکست خورده است یا زمانی که کسی فکر می کند قربانی است. باورهای شما حتی می توانند از بهبودی شما پس از جدایی جلوگیری کنند و می توانند شما را برای سال ها شکسته نگه دارند.

روش صحیح برخورد با سیستم باور ناخودآگاه

برای جلوگیری کنترل زندگیتان از باورهای نادرست، باید دائماً آن باورهای نادرست را به چالش بکشید. به دنبال سرنخ های مناسب باشید و فقط سرنخ هایی را که ضمیر ناخودآگاه شما می‌خواهد، انتخاب نکنید. مدام از خود سوالاتی بپرسید، آیا این درست است که من گنگ  یا خنگ هستم؟ آیا من یک سرنخ 100٪ واضح دارم که از آن پشتیبانی می‌کند یا این فقط تخیل من است؟

هر چه بیشتر این نوع سوالات را از خود بپرسید، باور نادرست را بیشتر به چالش خواهید کشید و بیشتر تضعیف می‌شود.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.