تنفر از شریک زندگی

تنفر از شریک زندگی

تنفر از شریک زندگی

بنده( دکتر سمیه سلطانی) پس از چندین سال تجربه در امر مشاوره زناشویی، در اینجا به ۹ دلیل عمده‌ی بوجود آمدن تنفر از شریک زندگی اشاره می‌کنم:

1- یکی از طرفین رابطه، تصور می‌کند راهی که انتخاب کرده است و یا رفتاری که انجام می‌دهد، راه درست، موثر و بی نقصی است. او حاضر نیست راه حل‌های درست را بشنود و عقاید و طرز فکر خود را عوض کند. (عقل کل!)در چنین شرایطی، سازش طرف مقابل، ارزشی برای رابطه محسوب نمی‌شود و حس تنفر ایجاد می شود.

2- وابستگی یکی از طرفین به دیگری که باعث کاهش احساسات فرد مقابل می‌شود. همچنین این وابستگی باعث بوجود امدن آشفتگی، سواستفاده، خودخواهی و خود محوری و تنفر و حتی گاهی بدرفتاری فرد مقابل با او خواهد شد.

3- زخم‌ های چرکین احساسی! عصبانیت‌ها و مشکلاتی که هیچ وقت درباره‌ی آن‌ها صحبت نکرده اید و یا وقتی تصمیم به صحبت کردن درباره‌ی آن‌ها میگیرید، نتیجه‌ای جز دعوا و جر وبحث ندارد و یکی از طرفین سعی در انکار کردن ویا نادیده گرفتن احساسات طرف مقابل دارد.

4- مشارکت ‌های نابرابر و غیر منصفانه. در این موارد یکی از طرفین احساس می‌کند که همه‌ی مسئولیت‌ها بر دوش اوست! در زوج‌هایی که فرزند دارند این امر به وضوح می‌تواند باعث خشم و عصبانیت طرف مقابل شود.

تنفر

تنفر از شریک زندگی

5- استرس، که بزرگترین عامل تخریب روابط خوب زوجین است. اگر استرس خود را مدیریت نکنید، در روابط و عملکرد روزانه تان مشکلات زیادی خواهید داشت.

6- تفاوت‌ های بزرگ در مسائل مهم زندگی یکی دیگر از این عوامل است. تفاوت‌هایی مثل: روش‌های تربیت فرزندان، وضعیت مالی، والدین وخویشاوندان همسر و …

7- برای شریک زندگیتان احترام قائل نیستید. احترام متقابل یکی از بزرگترین نقاط قوت یک رابطه‌ی سالم و شاد است.

8- خود را نادیده نگیرید! نادیده گرفتن خود در روابط عاطفی نه تنها باعث جذابیت شما نمی‌شود بلکه روز به روز از جذابیت شما برای شریک عاطفیتان می‌کاهد و مشکلات بزرگی را ایجاد خواهد کرد.

9- افراد مغرور و خودشیفته که نسبت به خود و رفتارشان آگاهی ندارند نیز می‌توانند جرقه‌ای برای بوجود آمدن احساس تنفر در شریک زندگیشان ایجاد کنند.

ما را در اینستاگرام همراهی کنید.