رابطه عاطفی مؤثرتر

رابطه عاطفی مؤثرتر

رابطه عاطفی مؤثرتر

رابطه عاطفی همچون جاده‌ای دوطرفه است که شرط رسیدن به مقصد، تنها در گرو حرکت صحیح در جاده و توجه و رعایت قوانین آن می‌باشد. حال در این مقاله به بیان قوانین و مواردی میپردازیم که میتواند رابطه عاطفی مؤثرتر و بهتری را برایتان رقم بزند:

شناخت یکدیگر

اساسی‌ترین و مهم‌ترین قانون در رابطه عاطفی مؤثرتر، شناخت است. شناخت از ویژگی‌های روحی، طرز تفکر و خواسته‌های شرکای عاطفی بسیار مهم می‌باشد. در پرتوی شناخت و آگاهی است که دو طرف، همراه و همدل یکدیگر می‌شوند؛ به این معنا که از چگونگی تأثیر رفتار و گفتار بر یکدیگر آگاه شده و به درکی متقابل می‌رسند.

هنگامی که یکی از آنها در سختی‌ها و ناملایمات زندگی تاب نمی‌آورد دیگری با درک موقعیت او جوی از آرامش را فراهم میکند.

در سایه‌ی شناخت است که می‌توانند با یکدیگر در زمینه‌های مختلف به گفتگو بنشینند و رابطه عاطفی مؤثرتر داشته باشید. باید در نظر داشت که در این مکالمه‌ها باید بیشتر به نکات مثبت رابطه و طرف مقابل توجه داشت، آن‌ها را بیان کرد و از بیان مستقیم موارد منفی و توهین و کنایه دوری کرد چرا که این گفتگو‌ها، فرصت نزدیک شدن دل‌ها و رفع کدورت‌ها را فراهم میکند. شناخت باعث میشود که راه‌های ابراز علاقه‌ی خود به شریک عاطفی را بیاموزند.

چه دختر و چه پسر با ابراز علاقه‌ی طرف مقابلشان، احساس رضایت و امنیت می‌کنند. شناخت موجب می‌شود که بسیاری از مفاهیم را دو طرف از طریق رفتار یکدیگر دریابند؛ یعنی بسیاری از خواسته‌ها و بسیاری از علاقه‌های خود از طرف مقابلشان را با زبان بدن منعکس کنند.

استفاده از منطق در رابطه عاطفی

باید سعی کرد که در رابطه عاطفی، بیشتر، از دلایل منطقی و استدلال‌های محکم استفاده کرد چرا که این امر، فرصت تفکر انتقادی و تحلیل استدلال طرف مقابل را فراهم میکند و بدنبال آن، موجب تأثیرگذاری و الهام‌بخشی میشود.

یادگیری راه‌های برقراری رابطه عاطفی

باید به این شناخت از طرف مقابلشان برسند که بهترین راه ارتباطی کدام است. همان راهی که در آن شریک عاطفی احساس آرامش و پناه داشته باشد. ارتباط‌های چشمی علاقه را منتقل میکند و موجب افزایش اعتماد به نفس طرف مقابل میشود.

خوش اخلاقی

خوش خلقی نیز زمینه‌های یک رابطه عاطفی مؤثرتر سالم و خوشایند را فراهم میکند. وقتی طرفین در بیشتر مواقع لبخند بزنند خاطره‌ای ماندگار از یکدیگر بجا میگذارند. خوش‌اخلاقی تأثیرگذارترین وسیله برای الهام‌بخشی رابطه و موفقیت آن است.

آراستگی در رابطه عاطفی

ظاهر آراسته و تمیز، ناخودآگاه بر فرد مقابل تأثیر میگذارد. نامرتب بودن، زیباترین و تأثیرگذارترین صحبت‌ها را ضایع میکند.

آینه‌ی تمام‌نمای شریک عاطفی بودن

یعنی مطابق با خواسته و تمایلات یکدیگر عمل کنند. وقتی شبیه رفتار یکدیگر عمل کنند به یکدیگر فرصت نمایان کردن خودشان و تأثیرپذیری را میدهند.

خودگشایی و اعتراف کردن

اعتراف به برخی از اشتباهات و خطاهای خویش و شکست‌ها، موجب صمیمت و نزدیکی میشود. خودگشایی، اضطراب را کاهش می دهد؛ چون آنان اطمینان می‌یابند که در دچار شدن به ترس‌ها، تردیدها، مشکلات، سختی‌ها و ناکامی‌های خود، تنها نیستند.

هدیه

گاهی نیز احتیاج به هدیه دادن است. گفته میشود انسان، بنده‌ی احسان و نیکی است. تأثیرگذاری در پرتوی نیکی و هدیه، چند برار میشود. در روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله چنین آمده است: « به یکدیگر هدیه بدهید؛ زیرا هدیه، دوستی را دو برابر می‌کند و کینه‌های درون سینه‌ها را میزداید».

عدم اصلاح‌گری

زمانیکه طرف مقابل حرف اشتباهی می‌زند و تفکر اشتباهی دارد سعی نکنند او را اصلاح کنند. کارنگی در کتاب مشهور خود بیان کرده است که گوشزد کردن اشتباهات افراد در مکالمه معمولاً غیرضروری است و اغلب موجب خاتمه یافتن یک مکالمه خوشایند می‌شود. در حقیقت زمانی که می‌دانید مخاطب شما در اشتباه است یک راه مؤثر وجود دارد تا مکالمه مؤدبانه را مدیریت کنید.

احترام در رابطه عاطفی

در هر رابطه ای، احترام را میتوان یکی از اصول جداناپذیر خوشبختی آن زوج دانست. احترام به طرف مقابل آنچنان اهمیت دارد که در مقاله جداگانه با نام “احترام در رابطه و اهمیت آن” به بررسی آن پرداخته ایم.

در آخر باید گفت که شناخت و به دنبال آن همدلی و محبت کردن و هدیه دادن و صحبت کردن و … زمینه را برای الهام‌بخشی و تأثیر‌گذاری بر شریک عاطفی فراهم میکند؛ پس با رعایت این موارد میتوانید تجربیاتی شیرین‌تر و بهتر از گذشته در کنار هم داشته باشید و رابطه عاطفی مؤثرتر تجربه کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.