مشکلات مدرسه و تحصیل در کودکان

مشکلات مدرسه و تحصیل در کودکان

مشکلات مدرسه و تحصیل کودکان

در جامعه‌ی ما همه برای تحصیلات اهمیت بسیاری قائلند و دوست دارند فرزندشان در مدرسه خیلی خوب و درس خوان باشد ولی گاهی وضعیت تحصیل کودک بر وفق مراد پیش نمی‌رود و مشکلاتی پیش می‌آید که باید به حل و رفع آنها پرداخت.

مسائل مربوط به مشکلات مدرسه و تحصیل کودکان

مشکل کودک شما در مدرسه ممکن است به مسائل آموزشی یا تربیتی مربوط باشد. این مسائل از حرف زدن سرکلاس تا بی‌توجهی و بی‌اعتنایی کامل از فراموش کردن انجام تکالیف تا مشکلات جدی در یادگیری و خودداری از رفتن به مدرسه تا بی‌فایده کردن زحمت معلم ها متفاوتند. در اینجا این پرسش مطرح است که چگونه باید با این مسائل و مشکلات مربوط به مدرسه و تحصیل کودکان برخورد کنیم؟

مشکلات کودک برای نرفتن به مدرسه

والدین هیچ‌گاه اطمینان ندارند که آیا به اجبار کودک را به مدرسه فرستادن کار درستی است یا نه؟ آنها به طور دقیق نمی‌دانند که آیا کودک واقعا احساس ضعف و بیماری می‌کند و یا مثل بسیاری از کودکان که گاهی دلشان نمی‌خواهد به مدرسه بروند بهانه‌گیری می‌کند. بیشتر کودکانی که والدینشان آنها را برای مشاوره نزد ما می‌آورند به دلایل کاملا واقعی وحقیقی از رفتن به مدرسه سر باز می‌زنند و تعداد کمی دچار انواع مختلفی از ترس ها هستند.

ترس از جداشدن از پدر و مادر یا ترس از قلدر مدرسه باشد. شما نمی‌توانید کودک را مجبور کنید که مدرسه را دوست داشته باشد ولی می‌توانید باعث ایجاد اعتماد و امنیت در او شوید. درعین حال شما می‌توانید رفتارهایی را که به نحوی باعث ایجاد مشکل شده اند تغییر بدهید و یا حذف کنید.

مشکلات کودکان در مدرسه برای تعیین شرایط خاص

باید برای مشکل مدرسه نرفتن کودکان شرایط مشخصی تعیین کنید. برای مثال اگر کودک بیمار است باید در رختخواب بماند ولی چنانچه می بینید ناخوشی فرزندتان با رفتن سرویس مدرسه به طرز عجیبی ناپدید می شود ترتیبی بدهید که آن روز به کودک خوش نگذرد به این مفهوم که نگذارید آن روز به بازی و تفریح و خوراکی خوردن بگذراند. برای او مکانی مناسب حال یک بیمار ایجاد کنید به طوری که نتواند با دوستانش بازی کند .او باید تمام روز در رختخواب بماند و فقط غذاهای مناسب یک بیمار به او بدهید.

راهکارهای دیگری برای حل مشکلات مدرسه و تحصیل کودکان

کودک را به مدرسه و محیط آن علاقه مند کنید. کودک را خودتان به مدرسه برسانید به ویژه بعد از بعد چند روز غیبت و تعطیلی. برای کودکی که با رفتار مثبت و درست به مدرسه می رود جایزه و پاداش درنظر بگیرید و او را تشویق کنید. برنامه ای برای انجام تکالیف تعیین کنید. برای کودکانی که فوبیای مدرسه دارند از تخصص یک مشاورکودک کمک بگیرید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید..