وابستگی عاطفی 

 وابستگی عاطفی 

وابستگی در رابطه های عاشقانه

در این مقاله سعی کرده‌ام ابتدا 5 تفاوت عمده‌ی میان عشق و وابستگی عاطفی را بطور مختصر شرح دهم و سپس راهکارهایی را برای مقابله با این وابستگی در اختیارتان قرار دهم.

عشق راهی پر از فداکاری و از خودگذشتگی است، در حالی که وابستگی خودخواهانه است.

عشق آزادی است، در حالی که وابستگی تحت کنترل در  آوردن معشوق است.

عشق رشدی متقابل است، در حالی که وابستگی عاطفی باعث محدود شدن زوجین و مانع رشد طرفین خواهد شد.

عشق مادام و ماندگار است، در حالی که وابستگی گذرا و موقتی است.

عشق شما را فروتن و متواضع تر میکند در حالی که وابستگی عاطفی در دراز مدت باعث خویشتن بینی و تکبر خواهد شد.

مشاهده و خرید بسته اموزشی

راهکارهایی برای مقابله با عشق و وابستگی‌های عاطفی

1.مسئولیت شادی خود را، خودتان بر عهده بگیرید. از کسی انتظار نداشته باشید که شما را خوشحال کند، این خودتان هستید که باید در این راه بکوشید.

2. برای خودتان زمان بگذارید و در این زمان ها سعی کنید مستقل از جهان پیرامون، به نیازهای خودتان رسیدگی کنید و تمرین کنید تا خودتان به تنهایی بتوانید از پس مسائل، مشکلات و نیازهایتان برآیید.

3. بخش های آسیب پذیر و ضعیف وجود خود را کشف کنید، ابتدا به آن‌ها اجازه دهید خود را نشان دهند و سپس سعی کنید در بهبود و تقویت این جنبه ها بکوشید.

4.باید با خودتان مهربان باشید و خود را بشناسید. شناخت خود و تقویت ارتباط و دوستی با خود، گامی مهم در کاهش وابستگی های عاطفی ما به دیگران است.

5.با کودک درون خود ارتباط برقرار کنید و همچون پدری/ مادری محکم و قوی، سعی کنید مسئولیت او را نیز برعهده بگیرید. به او عشق بورزید و خیالش را از پیشامد های احتمالی راحت کنید

این کار به شما کمک خواهد کرد که نه تنها از عشق و  وابستگی  عاطفی خود به دیگران بکاهید بلکه تمرین کنید آنقدری قوی شوید که دیگران نیز بتوانند به شما تکیه کنند.

نفس عمیق بکشید و بر روی خودتان و توانایی هایتان تمرکز کنید. هنگامی که به کسی وابسته ایم تمامی ذهن و روح ما بر روی آن شخص قفل شده و تصور می‌کنیم که کسی جز او قادر به حل این مشکل نیست!

اصلاح خویش

بهترین راهکار این است که توانایی های خودتان را به یاد آورید و با نفسی عمیق سعی کنید ذهنتان را از آن شخص جدا کنید.

الگوهای اشتباه کودکی خود را بشناسید و آن‌ ها را اصلاح کنید. بسیاری از افراد بالغ که از وابستگی‌ رنج میبرند، کودکان زمان گذشته هستند که والدینشان از استقلال آن‌ها در جنبه های مختلف زندگی جلوگیری کرده اند و این کودکان هیچگاه طعم مستقل بودن و مسئولیت داشتن را نچشیده اند.

اگر بتوانید ریشه‌ی وابستگی های عاطفی  خود را بیابید و آرام آرام سعی کنید که دلیل وابستگی هایتان را از بین برده و آن ها را با استقلال و مسئولیت پذیری جایگزین کنید، به زودی قادر خواهید بود تا نه تنها از بند وابستگی عاطفی بلکه از هر نوع وابستگی نیز رهایی یابید.

برای مطالعه دیگر مقالات درباره روانشناسی عشق کلیک نمایید و ما را در اینستاگرام دنبال کنید.