عزت نفس چیست؟

عزت نفس

عزت نفس این است که خود را دارای صلاحیت برای مقابله با چالش های اساسی زندگی و لایق شادی بدانیم.

این اعتماد به نفس ذهن ما، در توانایی مان برای فکر کردن است. به علاوه، این اعتماد به توانایی ما در یادگیری، انتخاب و تصمیم گیری مناسب است و به طور موثر به تغییرات ، پاسخ می دهد.

این نیز تجربه ای است از موفقیت، دستیابی به اهداف شادی از انجام وظایف  حق درست و طبیعی ماست.

ارزش بقا این اعتماد به نفس واضح است؛ بنابراین خطر زمانی است که این اعتماد به نفس از دست برود.” اعتماد به نفس استعداد و یا خوش خلقی ای است که ممکن است به طور موقت از دارو، تعریف کردن از ما و یا عشقی ناشی شود.

این توهم یا خیال نیست اگر در واقعیت وجود نداشته باشد، اگر در طول زمان از طریق عمل مناسب ذهن ساخته نشده باشد، اعتماد به نفس نیست.

ریشه نیاز ما به اعتماد به نفس و عزت نفس ، نیاز به آگاهی است تا یاد بگیریم به خودمان اعتماد کنیم.

و ریشه نیاز به یادگیریِ چنین اعتقادی این واقعیت است که آگاهی، امری ضروری است: ما باید تصمیم بگیریم که فکر کنیم یا نه.

ما کلیدی در دست داریم که آگاهی را عمیق تر یا سطحی تر می کند. ما منطقی نیستیم  به معنی، واقعا متمرکز به طور خودکار.

به این معنی که آیا یاد می گیریم ذهن مان را به نحوی کنترل کنیم زندگی مناسب خودمان را بسازیم زندگی ما در نهایت نتیجه انتخاب خودِ ماست.

آیا ما برای آگاهی خود تلاش می کنیم یا برخلاف آن عمل می کنیم؟

برای عقلانیت یا مخالفت با آن؟

برای هماهنگی و وضوح و یا مخالف آنها؟

برای حقیقت یا مخالف آن؟

وسوسه انگیز است در مورد جزئیات این گزارش بیشتر توضیح داده شود، زیرا شامل بسیاری از موارد استدلال عجیب و غریب است.

با این حال، چنین بحثی در اینجا قابل توجه نیست، زیرا هدف ، فقط نشان دادن اهمیت فهم دقیق از اعتماد به نفس است و همچنین نشان دادن آنچه اتفاق می افتد زمانی که آگاهی و واقعیت از تحقیق حذف شود.

آگاهی از آنچه بر عزت نفس ما تاثیر می گذارد< عزت نفس نشان دهنده عمیق ترین دید ما نسبت به شایستگی و ارزشهای مان است.

گاهی اوقات این دیدگاه ما حتی از دید خودمان مخفی شده است، همانطور که وقتی سعی می کنیم کمبودهای خود را با چیزی که به عنوان اعتماد به نفس باور داریم، جبران کنیم، یک تظاهر به اعتماد به نفس و عزت نفسی است که در واقع احساس نمی کنیم.

هیچ چیز شایع تر از تلاش برای محافظت از اعتماد به نفس نیست نه با آگاهی، بلکه بطور ناخودآگاه با انکار و فرار  که تنها باعث از بین رفتن بیشتر اعتماد به نفس است.

اعتماد به نفس و عزت نفس

در واقع یک معامله خوب از رفتارهایی که ما آن را “فرد دچار اختلال عصبی” می نامیم، به عنوان بهترین مفهوم از یک تلاش اشتباه برای حفاظت از اعتماد به نفس با ابزارهایی که در واقع آنها را تضعیف می کنند، درک می شود.

گرچه ممکن است این را قبول کنیم یا نه، سطحی وجود دارد که همه ما می دانیم که مسئله عزت نفس ما از با اهمیت ترین موارد است.

شواهد این مشاهدات، غیرقابل دفاع است با افراد ناامنی که ممکن است هنگامی که به خطاهای آنها اشاره می کنند، پاسخ دهند.

یا شاهکارهای خارق العاده ای از اجتناب و فریب خود می تواند با توجه به اعمال ناخودآگاه و بی مسئولیتی دیده شود.

یا راه های احمقانه و دلسوزانه، گاهی اوقات مردم از ثروت یا اعتبار همسر، ماشین خود و یا شهرت طراح لباس خود و یا باشگاه گلف منحصر به فرد خود، به عنوان تگیه گاه استفاده می کنند.

در موارد اخیر، همان طور که موضوع اعتماد به نفس توجه بیشتری به خود جلب کرده است، یکی از راه های مخفی کردن مشکلات در این حیطه ، انکار عصبانیت است که نشان دهد عزت نفس قابل توجه (یا مطلوب) است.

همه ارزش هایی که ممکن است مردم برای حمایت از اعتماد به نفس خود برای آن تلاش کنند حمایت احمقانه یا غیر منطقی نیست .

عزت نفس

مثلا کار تولیدی قطعا یک ارزش است که باید مورد تحسین قرار گیرد، اما اگر کسی تلاش کند که با اعتماد به نفس ضعیف خود را جبران کنند، با تبدیل شدن به یک فرد معتاد به کار، در این نبرد هرگز نمیتواند پیروز شود – هیچ چیز هرگز به اندازه کافی احساس نخواهد شد.

مانند مهربانی و دلسوزی، که فضیلت بی قید و شرط است و بخشی از آن چیزی است که به معنای داشتن یک زندگی اخلاقی است، اما آنها هیچ جایگزینی برای آگاهی، استقلال، مسئولیت فردی و یکپارچگی نیستند

و اگر این مطلب درک نشود، آنها اغلب به عنوان ابزار مبدل برای خرید “عشق” و شاید حتی یک برتری اخلاقی می شوند: “من مهربان تر و مهربان تر از همیشه هستم و اگر من خیلی فروتن نبودم، می توانستم به شما بگویم”.

یکی از چالش های بزرگی که در زندگی ما به طور آگاهانه وجود دارد، این است که توجه خود را به آنچه که در واقع پرورش دهنده عزت نفس است و یا آن را خراب می کند، جلب میکنیم واقعیت ممکن است بسیار متفاوت از باورهای ما باشد.

مثلا ممکن است ما از تعریف کسی لذت برده باشیم و ممکن است خودمان بفهمیم که زمانی که پذیرش کسی را به دست آوریم، عزت نفس مان را به دست می آوریم،

اما پس از آن، اگر به اندازه کافی آگاه باشیم، ممکن است متوجه شویم که احساس دلپذیر به زودی محو می شود و به نظر غیر قابل تحمل می رسد

و هرگز به طور کامل راضی نیستیم و این ممکن است ما را هدایت کند به این مطلب که آیا ما به اندازه کافی در مورد منابع واقعی تأیید خود فکر کرده ایم.

ما را در  اینستاگرام همراهی کنید.