شکست عشقی و راه چاره

شکست عشقی و راه چاره

شکست عشقی و راه چاره

شکست عشقی و راه چاره برای آن چیزی است که بسیاری از افرادی که شکست عشقی خورده اند به دنبال آن هستند.

عدم موفقیت در پایدار سازی یک رابطه منجر به شکست عاطفی و اتمام آن رابطه میشود (که به اختصار با واژه شکست عشقی شناخته شده است). چیزی که در جامعه به فور وجود دارد .

شکست عشقی یا شکست عاطفی یکی از مسائل رایج این دوران است و شامل به هم خوردن یک رابطه عاطفی ، رمانتیک و عاشقانه است .

در هنگام خواستگاری و ازدواج وقتی فردی از طرف کسی که دوستش دارد جواب منفی می شنود گفته می شود فرد دچار شکست عشقی شده است .

شکست عشقی حالتی از سرخوردگی ، تحقیر و طرد شدن است که بعد از این که فرد تمام انرژی و علاقه خود را صرف طرف مقابل کرده است از طرف او طرد می شود .

در این دوران فرد دچار حالت هایی مانند غم ، اندوه ، ناراحتی ، افسردگی ، گوشه گیری و انزوا می شود و به تدریج نفرت جای عشق را می گیرد .

شکست عشقی و راه چاره

            شکست عشقی و راه چاره

آیا همه افراد دچار شکست عشقی می شوند؟

شک نداریم که جدایی از یک رابطه عاطفی همیشه ناراحت کننده است.

افرادی که از یک رابطه عاطفی بیرون می آیند معمولا درگیر چند سوال هستند:

  • چرا رابطه تمام شد؟
  • آیا همان قدر که من درگیر این موضوع هستم او نیز درگیر است؟
  • چه کنیم تا رابطه درست شود ؟

اگر شکست باعث افسردگی شود آیا مشاوره افسردگی می تواند مفید باشد.

آیا بعد از شکست عشقی هر دو طرف یک رابطه به اندازه هم آسیب می بینند؟

جواب این سوال به ویژگی های شخصیت افراد درگیر در رابطه عاطفی بستگی دارد.

گاهی افراد درگیر در رابطه، پس از پایان یافتن روابط شروع به صحبت کردن درباره رابطه می کنند و دائم از اهمیت رابطه برای دیگران می گویند.

عنوان می کنند که بدون رابطه ی از دست رفته احساس ناتوانی و بی سرپناهی می کنند.

اما وقتی در جریان جزئیات رابطه قرار می گیریم متوجه می شویم، حتی زمانی که در رابطه بوده اند، دارای یک رابطه ی پر فراز و نشیب بوده اند و دائم از اذیت شدن و یا تحت کنترل قرار گرفتن در رابطه شکایت داشته اند و حالا با تمام شدن این رابطه احساس بی سرپناهی و ناامنی می کنند.

تست های شخصیت می تواند شما را در خودشناسی و یافتن شریک زندگی مناسب یاری نماید.

این افراد بیش از همه تجربه شکست عاطفی را خواهند داشت.

شکست عشقی در افراد در گرو سبک دلبستگی آن ها و نوع کنترل روابط شان می باشد.

اگر دقت کرده باشید معمولا افرادی دچار شکست می شوند که روابط آن ها بیشترین چالش ها را برایشان داشته است و در واقع روابط خوبی را نداشته اند.

این افراد عموما دارای مشکل در دلبستگی بوده و نیازمند به درمان و مشاوره روان درمانی هستند.

چه کنیم تا شکست عشقی تسکین پیدا کند؟

این سوال را با توجه به عمق رابطه ای که طرفین تجربه کرده اند (بر اساس زمان سپری شده در کنار هم و طول مدت رابطه) می توانیم پاسخ دهیم.

بدون شک بعد از اتمام رابطه افراد دچار پریشانی احوال می شوند، اما افرادی که نمی توانند با این فقدان کنار بیایند نیاز به مداخلات روانشناسی خواهند داشت.

برای این دسته از افراد بهترین اتفاق، شناخت تصورات و تجربیات شان درباره روابط قبلی خودشان است.

پیمودن این مسیر به تنهایی آسان نیست زیرا افراد معمولا پس از شکست عاطفی آنقدر درگیر اتفاقات ظاهری رابطه هستند که به رفتار و احساسات خودشان توجهی نمی کنند. در صورتی که مشکل اصلی دقیقا در نوع شخصیت افراد و مدل برقراری رابطه آن هاست.

برای مثال خانمی برای این که شریکش دوستش داشته باشد دائم امتیازات مختلفی را به شریکش می دهد، اما پس از مدتی برخلاف توقعش رابطه بهتر که نمی شود هیچ، بلکه به سوی بدتر شدن پیش خواهد رفت.

گاهی ممکن است فرد به سمت مصرف مواد و اعتیاد به مواد مخدر پیش برود، این مسیر نه تنها از مشکلات او نمی کاهد بلکه با معضلات و گرفتاری های اعتیاد نیز رو به رو می شود.درمان شکست عشقی

افکاری که معمولا در این زمان به وجود می آید ترکیبی از سرزنش خود و پشیمانی و خشم است.

همچنین فرد به ناگاه احساس می کند که تحقیر شده، این تحقیر در واقع همان تحقیری است که در طی مدت رابطه ذره ذره به وجود آمده و حالا با ترک شدن به صورت ناگهانی نمود پیدا کرده است.

صحبت کردن و مشاوره با یک متخصص می تواند شما را برای گذار از سختی های این دوره یاری نماید، برای ارتباط با متخصصان مرکز مشاوره دکتر سمیه سلطانی تماس حاصل نمایید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.