سالم ترین رویکرد خودسازی

سالم ترین رویکرد خودسازی

سالم ترین رویکرد خودسازی

10ویژگی ای که برنامه پیشرفت شخصیت تان باید داشته باشد:

سالم ترین رویکرد خودسازی

        سالم ترین رویکرد خودسازی

سالم ترین رویکرد خودسازی برای بهبود خودتان یکی از کارهایی است که برای شما بهتر جواب می دهد  اما چگونه می توانید بدانید که آن برنامه چیست؟

درست است که هیچ برنامه ای وجود ندارد که درآن همه چیز در نظر گرفته شده باشد، بنابراین ممکن است نیاز به کمی آزمایش و خطا داشته باشید تا بتوانید به برنامه ای که برای وضعیت تان مفید باشد پی ببرید.

در عین حال، برنامه های موثر خود بهبودی و خود سازی معمولا دارای ده ویژگی اساسی است که باید در نظر داشته باشید.

1-گام تدریجی

اصلاح فوری در مورد خود بهبودی  و خودسازی وجود ندارد. تمرکز بر روی رویکردهای بهبود خود شامل تغییر تدریجی برای افزایش شانس موفقیت شما است.

این رویکردها معمولا به یک تغییر در یک زمان تمرکز می کنند و تنها زمانی که با تغییر زودگذر زندگی خود راحت باشید، به سمت تغییر بعدی حرکت می کنید.

بهبودی تدریجی معمولا به مرحله های ساده تری نیز تقسیم می شود، درست مثل دبیرستان یا دانشگاه وقتی که تکلیف خود را به تکه های قابل کنترل تر تقسیم می کردید.

مثلا ، به سادگی برنامه ریزی برای رفتن به ورزشگاه سه بار در هفته به منظور بهبود سلامت روان ،ممکن است در ابتدا یک گام بزرگ را احساس کنید.

در عوض، در یک برنامه تدریجی ممکن است پوشیدن لباس های خود در سالن ورزش را انتخاب کنید، روزها و زمان هایی را که می خواهید، انتخاب کنید و تمرینات خود را پیش ببرید تا زمانی که شما در آنجا حضور داشته باشید احساس دستپاچگی نکنید.

یکی دیگر از راههای بهبود تدریجی خود  یا خودسازی می تواند ، این باشد که به کوچکترین تغییری که می توانید در جهت مثبت انجام دهید و یا اینکه تنها با یک درصد در یک زمان بهبود یابید فکر کنید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید شخصیتی اجتماعی تر داشته باشید، ممکن است خود را به یک شخص جدید در هر ماه معرفی کنید.

یک شانس بهتر برای پیاده سازی این برنامه، اینست که نیازی به تلاش مستمر شما نیست بلکه یک بار پیاده سازی به عنوان مثال، پیوستن به یک باشگاه که هر روز چهارشنبه به آنجا بروید، به این معنا است که بیرون آمدن و اجتماعی بودن بدون نیاز به تلاش برای شناختن برنامه ها و افراد جدید برای دیدار هر هفته یا ماهه صورت می گیرد.

2- اهداف جهت دار

اگر اهداف ذهنی خود را نداشته باشید، در تلاش برای بهبود خود، کوتاهی کرده اید. با این حال، مهم است که شما هدفی را انتخاب کنید که برای تان قانع کننده است و همچنین احساس می کنید که قابل دستیابی است.

این کار اغلب به معنای شروع یک هدف بزرگ و “رویایی” است و از آنجا به سمت عقب حرکت میکند تا اهداف کوچکتر را در مسیر هدف بزرگتر تعیین کند. داشتن مجموعه ای از اهداف، شما را در مواقعی که احساس می کنید انگیزه خود را از دست داده اید، کمک می کند..

3- پاسخگویی (مسئولیت پذیری)

بهترین برنامه های بهبود خود  یا خودسازی شامل تعهد به خودتان خواهد بود. راه ایده آل برای تعیین این تعهد این است که آن را بنویسید یا یک قول کلامی به کسی که به شما نزدیک است بدهید یک شریک مسئولیت پذیر.

نمونه ای از شرح مسئولیت پذیری:

“من هر روز صبح پنج دقیقه مراقبه می کنم و بعد از مدیتیشن کامل تأیید مثبت را برای خودم تکرار میکنم.

این بخشی از یک هدف بزرگتر است که باید در زندگی خود توجه بیشتری به آن داشته باشم.

می خواهم این کار را هر روز برای کمک به آماده کردن خود انجام دهم تا به خود یادآوری کنم که قادر به دستیابی به آنچه که میخواهم، و کاهش استرس می باشم. “

4- برنامه ریزی برای موانع

هنگامی که برنامه ها و اهداف را ایجاد می کنید موانع همیشه به وجود می آیند.

در مسیر، ممکن است نیاز به شناسایی موانعی که احتمال دارد با آن مواجه شوید و برنامه ای برای مقابله با آنها داشته باشید.

به این ترتیب، بهترین رویکردهای خود مراقبتی، آگاهی از این را نشان می دهد که چیزها همیشه هماهنگ نیستند و شما باید بتوانید براساس آن ها برنامه خود را تنظیم کنید.

همچنین لیستی از استراتژی های مقابله ای برای رویارویی با این موانع را در یک مسیر مشخص داشته باشید.

5- پاداش برای موفقیت

فراتر از پاداش بهبود خودتان، دستیابی به بسیاری از روشهای خود بهبودی یا خودسازی ، نوعی پاداش برای رفتار شما محسوب  می شوند.

مثال معمولی، کاهش وزن با پاداش غیر غذایی خواهد بود؛ در حوزه سلامت روحی، پاداش برای چسبیدن به یک رژیم کمک به خود می تواند شامل مواردی باشد که باعث انگیزش شما می شود  به شما بستگی دارد که بفهمید آن پاداش چه می تواند باشد؟

6- شخصی سازی برای شما

صرف نظر از اینکه رویکردی به خوبی مورد تحقیق قرار گرفته است، اگر برای شما مناسب نباشد، مفید نخواهد بود.

هر یک از ما دارای موقعیت منحصر به فردی از لحاظ شخصیت، فرهنگ و غیره هستیم که بر انتخاب روشهای بهبود مان تاثیر می گذارد.

آنچه که برای همسایه شما کار می کند لزوما برای شما کار نمی کند. این اغلب به یک احساس توان یا سطح راحتی شما با یک رویکرد خاص میرسد.

اگر هنری هستید، ممکن است ازروش های درمان هنرمندانه مانند رنگ آمیزی لذت ببرید.

اگر تعداد بیشتری از افراد هستید، ممکن است از رویکرد هایی استفاده کنید که رفتارهای ردیابی و یا اندازه گیری موفقیت در برخی موارد ملموس را داشته باشند.

شما می توانید این را از طریق آزمایش و خطا ارزیابی کنید و سعی کنید با روش بهبود یتان با صفات شخصی شما هماهنگ باشد.

7- خودآگاهی

جدا از اینکه شما با یک درمانگر یا مربی مشغول به کار هستید، برنامه ای برای بهبود خودتان خواهید داشت.

این کار سخت است اگر ابتدا آگاهی ای از خود درباره آنچه اشتباه است و آنچه که می خواهید تغییر دهید، نداشته باشید.

معمولا، خودآگاهی در سه حوزه وجود دارد: جسمی، شناختی و احساسی. هنگامی که شما قادر به تشخیص مناطقی که در آن در حال مبارزه و دلسوزی برای خودتان هستید، باشید، بهتر می توانید برنامه ای برای تغییر، تنظیم کنید.

به این ترتیب، سالم ترین برنامه های بهبود خود شامل مرحله ای می شود که در آن بنشینید و از خود آگاهی به دست آورید.

به عنوان مثال، قبل از شروع برنامه ای برای بهبود خود در مبارزه با بی نظمی در زندگی تان، ممکن است بخواهید افکار خود را شناسایی کنید (به عنوان مثال من یک فرد کثیف هستم)، چگونه احساسات خود را کنترل کنم (مثلا من هرگز سازماندهی نخواهم کرد) و این که چگونه از لحاظ جسمی بازسازی می شوید.

مثلا، من همیشه احساس خستگی می کنم، من برای شروع ،انرژی ندارم). آگاهی از خود تان، شما را قادر می سازد تا برنامه ای برای حل این مشکلات تنظیم کنید.)

8- یک برنامه عملیاتی

سلامتی ترین روش های خود آموزی به شما گام های مشخص یا یک برنامه عملی برای دستیابی به اهداف تان می دهد این برای شناسایی اهداف، کافی نیست بدون یک برنامه عملی برای رسیدن به اهداف ، شما سست خواهی شد.

مربیان زندگی و به ویژه مربیان سلامتی برای کمک به شما برای ایجاد یک برنامه عملی برای بهبود تان مناسب هستند.

این می تواند شامل ایجاد یک برنامه کلی که شامل استراتژی های مختلفی نظیر ذهنیت آگاه، تمرین و بازسازی شناختی (بازخوانی افکار برای بهبود سلامت روان) باشد.

9- افزایش خوش بینی

رویکرد خود مراقبتی که باعث خوش بینی شما می شود، اغلب سالم ترین شیوه است. به طور معمول، رویکرد هایی که به نوعی خود بخشی مثبت، ذهن آگاهی و خودآگاهی اعتقاد دارند، به احتمال زیاد باعث خوش بینی میشوند.

رویکردهای مبتنی بر شاخه ای از روان شناسی شناخته شده به عنوان روان شناسی مثبت دارد که تمرکز آن بر این جنبه از خودبهبودی یا خودسازی  است. اگر میخواهید در مورد خوش بینی تمرکز کنید، یک رویکرد خود پنداره از این دامنه را انتخاب کنید.

علاوه بر 9 ویژگی برتر یک رویکرد خود محوری سالم، برنامه ای که شما در حال گسترش آن میباشید، باید همیشه در مسیر شروع مجدد قرار بگیرد.

با بازتاب موفقیت ها و اشتباهات گذشته، شما قادر به ارزیابی آنچه به خوبی انجام داده اید و آنچه اشتباه کردید، خواهید بود و اینکه چگونه می توانید چیزهای مختلفی را در آینده انجام دهید و هنوز هم برای رشد خود جا دارید.

در نهایت، به یاد داشته باشید که هر حرکتی که در جهت مثبت پیشرفت می کند، مهم نیست چقدر کوچک باشد یا چه مدت طول بکشد.

بهتر است به دنبال برنامه ای برای بهبود خود یا خودسازی باشید که دارای ویژگی های بالا است و کمی بیشتر از درمان سریع طول می کشد . زمان و تلاش شما در پایان پاداش بزرگی خواهد داشت.

به اینستاگرام بیایید.