تکنیک های افزایش اعتماد به نفس شامل چه کارهایی میشود؟

 افزایش اعتماد به نفس

 افزایش اعتماد به نفس

 افزایش اعتماد به نفس

 افزایش اعتماد به نفس

اولین گام در موفقیت «خودشناسی» است.

ابتدا سعی كنید شناخت درستی از خود و ویژگی های اخلاقی و شخصیتی خود كسب كنید و با توجه به این كه هیچ كس كامل نیست، اگر ایرادی یا مشكلی دارید كه خود به تنهایی قادر به یافتن راه حل مناسبی برای مقابله با آن نیستید و شخص قابل صلاحیتی برای مشورت ندارید، از مشاوران و متخصصین كمك بخواهید. تا شما را یاری کنند در رسیدن به پاسخ اعتماد بنفس چیست.

چه چیزی درمورد خودتان هست که دوست دارید بهتر شود؟

با اینکه ممکن است علاقه نداشته باشیم در ملاء عام این مسئله را بپذیریم اما خیلی از ما دوست داریم اعتماد به ‌نفس مان پیشرفت کند.

باید بدانیم اعتماد بنفس چیست؟

راه های افزایش اعتماد به نفس چیست؟

تاریك ترین زمان شب، نزدیك ترین زمان به سپیده صبح است.

این جمله را به خاطر بسپارید و با كوچكترین ناملایمات از تلاش خود دست بر ندارید و به سادگی خود را بازنده تلقی نكنید.

روابط یکی از مهمترین قسمت ‌های زندگی ماست و تقویت مهارت ‌های اجتماعی یکی از مهمترین چیزهایی است که باید به عنوان یک هدف والا در نظر گرفته شود،

افزایش اعتماد به نفس و موفقیت در این اصل مهم زندگی نیاز مند یادگیری نکات و انجام یکسری تمرین ها است، به خاطر داشته باشید که همیشه انتخاب با خودتان است. این خودتان هستید که تصمیم می‌ گیرید اعتماد به ‌نفستان رشد کند یا پایین بیاید.

از خودتان بپرسید آیا ترسیدن لازم است؟

ترسیدن از اتفاقاتی که ممکن است بیفتد خیلی راحت است. وقتی واقعاً از خودتان بپرسید بدترین چیزی که ممکن است رخ دهد چیست، تصویری روشن از موقعیت پیدا می‌ کنید، کمی از ترس تان از بین می ‌رود و می ‌فهمید که نتایج احتمالی آن به آن اندازه که فکر میکردید می‌ کردید ترسناک نیستند.

با اینکار عواقب احتمالی را برای خودتان تعریف می ‌کنید و همچنین متوجه می ‌شوید که هر اتفاقی که بیفتد می ‌توانید آن را مدیریت کنید.

از روز مرگی فاصله بگیرید

وقتی پا را از منطقه آرامش تان بیرون می ‌گذارید و چیزی را امتحان می ‌کنید که قبلاً نکرده بودید، نه تنها خودتان را وارد یک چالش می ‌کنید بلکه محدوده‌ های خود و اعتماد تان به توانایی‌ های خود را گسترش می ‌دهید.

با امتحان کردن یک چیز تازه می ‌توانید از ترس‌ های تان کم کنید و زندگی با موانع و محدودیت‌ های کمتر داشته باشید.

به صورت مستمر فعالیت بدنی داشته باشید

این مورد اثری عمیق بر اعتماد به‌ نفس دارد. ورزش منظم و همیشگی سطح انرژی شما را بالا می ‌برد و مواد شیمیایی مختلفی تولید می ‌کند-مثل تستوسترون و اندورفین که حالت مثبت ‌تری به شما می ‌دهد.

به نظر می ‌رسد ورزش به طور اتوماتیک ‌وار اعتماد به ‌نفس افراد را بالا می ‌برد و رویکرد شما را نسبت به زندگی تغییر می ‌دهد. علاوه بر آن فرم و شکل بهتری به اندام شما می ‌دهد که راهی عالی برای افزایش اعتماد به ‌نفس است.

ترس ها و ضعف خود را در آغوش بگیرید!

این مورد اصلاً آسان نیست. اما پاداش خیلی خوبی به همراه دارد. اگر با یک ترس روبه ‌رو شوید، اعتماد به ‌نفس تان 10 قدم بالاتر می ‌رود.

و هر بار که با یک ترس روبه‌ رو می ‌شوید آرام ‌آرام متوجه می‌ شوید که ضرب ‌المثل قدیمی “از هیچ چیز به اندازه ترس نباید ترسید” فقط یک کلیشه توخالی است.

حتی اگر دچار ضعف در عزت نفس هستید نیاز نیست دیگران این موضوع را بدانند.

یک راه برای بیرون آمدن از محدودیت ‌هایی که برای خودتان درست کردید این است که یک قدم بیرون از منطقه آرامش تان بگذارید.

انگار فقط به خودتان دروغ می ‌گویید اما موضوع همین است. این راهکار کاملاً عملی است.

اگر احساس اعتماد نمی ‌کنید، حداقل تظاهر کنید و طوری رفتار کنید که انگار به خودتان و توانایی ‌های تان کاملاً مطمئنید و بنابر آن رفتار کنید. خیلی زود می ‌بینید که احساس اعتماد به ‌نفس می ‌کنید، اعتماد به ‌نفس واقعی.

تصویر سازی کنید

رویا بافی و تخیل یک عمل بد یا اشتباه نیست تخیل به شما کمک میکنید احساسات منفی خود را کاهش دهید شما با کمک تصویر سازی می تونید خود را در موقعیت هایی قرار بدهید ولی به این معنی نیست که در تصورات خود غرق شوید، بهتر  است در روابط تصویر سازی نکنید چون باعث میشود کاملا به شخص مورد نظر وابسته بشوید، از تصویر سازی برای موفقیت استفاده کنید مثلا در درس یا کار.

در انتخاب دوستان دقت کنید

حتما کسانی را برای دوستی انتخاب کنید که در زندگی خود موفق باشند یا حداقل هدفی را دنبال کنند از دوستی با افرادی با نگرش منفی کاملا خود داری کنید چون منفی نگری واگیر دار هست قابل انتقال به شما میباشد.

تجربه های ناموفق و نیمه کاره خود را کامل کنید

اگر کتابی را تا انتها نخواندید بخوانید، درسی را نیمه کاره رها کردید به پایان برسانید، احساس بدی نسبت به چیزی دارید این احساس را با شناخت تغییر دهید، هرچه میزان کار های نا تمام زندگی ما زیاد شود در ناخود آگاه ما این باور شکل میگیرد ما توانایی به انجام رساندن کار و رسیدن به هدف را نداریم.

هیچ وقت خودتان را با کسی مقایسه نکنید.

همیشه میتوان کس را پیدا کرد که از ما موفق تر باشد، مقایسه کردن خود با دیگران فقط باعث به وجود آمدن احساس ضعف و ترس میشود.

در نظر داشته باشید موفقیت بدون تلاش بدست نخواهد آمد دیروز را بخاطر بسپارید و از خود انتظار داشته باشید که امروز تان با دیروز متفاوت باشد امروز باید یک قدم جدید بردارید هر چقدر کوچک.

شکست را دوباره تعریف کنید.

اینکه چطور به شکست نگاه کنید تعیین می‌ کند که قبل یا بعد از هر شکست چه اندازه اعتماد به ‌نفس تان پایین بیاید. تعریفی از شکست که با آن بزرگ شده‌ایم ممکن است بهترین معنای آن نباشد.

اگر به موفق ‌ترین آدم ‌ها نگاهی بیندازید خیلی زود متوجه می ‌شوید که واکنش متفاوتی به شکست دارند که با واکنش آدم‌ های عادی فرق می ‌کند.

آنها شکست یا طرد شدگی را آنقدرها جدی نمی ‌گیرند. آنها می ‌دانند که اگر شکست بخورند آخر زندگی نیست.

برعکس سعی می ‌کنند وقتی به هر شکست نگاه می‌ کنند قسمت‌ های خوب آن را ببینند: اینکه طور می ‌توانند از آن درس بگیرند تا برای دفعه بعدی بهتر شوند.

آنها می‌ دانند که اگر اولین تلاش کاریشان با شکست مواجه شود برای مدتی احساس خیلی بدی دارد اما در طولانی ‌مدت هیچ اشکالی متوجه آنها نیست. آنها از آن درس می ‌گیرند و دوباره امتحان می ‌کنند.

اگر کسی آنها را طرد کند آیا دست بر می‌ دارند؟ مطمئناً نه.

آنها می ‌دانند که هفته بعد یا هفته بعد از آن ممکن است کس دیگری را پیدا کنند که باز برای آنها جذاب باشد.

 افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس داشته باشیم!

برای افزایش اعتماد به نفس یک جور طرز فکر مثبت راجع به خودتان و توانایی ‌ها یتان است و درست همان موقعی که همه چیز به‌ هم می‌ ریزد، می ‌تواند به فریاد تان برسد و به شما کمک کند تا در برابر مشکلات ‌تان قوی باشید.

بزرگ‌ ترین و موفق ‌ترین آدم‌ هایی که می ‌شناسیم هم گاهی اوقات دچار کمبود اعتماد به نفس(عزت نفس) می ‌شوند.

برای افزایش اعتماد به نفس، مثل هر توانایی و مهارت دیگری باید تمرین داشته باشید تا بتوانید آن را مدیریت کنید، اما وقتی بتوانید خودتان افسار را به دست بگیرید، پیشرفت می ‌کنید و زندگی ‌تان از این رو به آن رو می ‌شود.

از زبان بدنتان به درستی استفاده کنید.

زبان بدن هر کس نشان می‌ دهد که آن فرد چقدر به خودش اطمینان دارد. از چهره‌ ی بعضی آدم‌ ها می ‌شود فهمید که حتی خودشان هم خودشان را قبول ندارند! طوری خودتان را نشان بدهید که همه بدانند می ‌توانید هر موقعیتی را مدیریت کنید و بر اوضاع کاملا مسلط هستید.

اگر اعتماد به نفس را در ظاهر تان نشان بدهید و از زبان بدنتان به درستی استفاده کنید، نه تنها حس می‌ کنید که از پس هر چیزی بر می‌آیید، بلکه دیدگاه دیگران هم نسبت به شما تغییر می ‌کند و به توانایی ‌های تان اعتماد می ‌کنند.

سرتان را بالا بگیرید، صاف بنشینید، به آرامی شانه‌های تان را عقب ببرید تا در راستای

ستون فقرات ‌تان قرار بگیرند، شل و ول دست ندهید و وقتی صحبت می‌ کنید مستقیما به فرد مقابل ‌تان نگاه کنید.

همیشه ارتباط چشمی برقرار کنید.

اکثر مردم خیلی زیاد نگران این هستند که دیگران چگونه در مورد آن‌ ها فکر می‌ کنند. با ایجاد ارتباط چشمی می ‌توانید خود را یک فرد شایسته، نترس، با اعتماد به نفس نشان می ‌دهید.

اثر ارتباط چشمی در افزایش اعتماد به نفس شما تاثیر شگرفی دارد . یک ترفند کوچک وجود دارد و آن این است که اگر شما از این ترس دارید که مستقیم به چشم طرف نگاه کنید، به جای چشمان طرف، به فاصلهٔ میان دو ابروی آن فرد نگاه کنید.

در این حالت نه شما مستقیم به فرد نگاه کرده‌اید و نه آن فرد متوجه این موضوع می ‌شود.

همیشه اعتماد به نفس داشته باشید.

اعتماد به نفس را همیشه با خود همراه کنید. در واقع من از شما نمی‌ خواهم تلاش کنید که اعتماد به نفس داشته باشید و به خود استرس راه بدهید که مثلاً الآن من اعتماد به نفس دارم یا نه و …

چند راه برای اینکه بتوانید اعتماد به نفس را در ظاهر خودتان نمایش دهید را برای تان می‌ گویم. با صدا و تن مناسب صحبت کنید.

نسبت به طرز ایستادن تان آگاه باشید. حالت دست ‌ها و بازوهای تان را مناسب و درست نگه دارید. از دست‌ های خود در زمانی که توضیح می ‌دهید استفاده کنید.

نه گفتن را یاد بگیرید.

بسیاری از افراد، قدرت نه گفتن را ندارند و این مورد برای آنها مشکلاتی را ایجاد نموده است. اگر پیشنهاد یا درخواستی به شما می ‌شود که میل ندارید آن را بپذیرید، با قاطعیت اما با احترام بگویید نه.

اغلب اوقات در مورد یک موقعیت با یک شخص دچار توهماتی می ‌شویم که درست نیستند. اگر شک و تردید و سؤالی برای شما پیش بیاید و آن را رفع نکنید، این شک و تردید روی رفتار شما تأثیر می ‌گذارد

عذر تراشی نکنید.

شایع ‌ترین بهانه ‌ای که می ‌تواند در برابر هر تغییر مثبتی آورده شود، این است که من ذاتاً این‌ طور هستم (یعنی اعتماد به نفس ندارم) یا من این ‌طور بزرگ شده‌ام.

اغلب افراد موفق اعتماد به نفس بالایی دارند. پر واضح است که آنها به خود و آنچه که انجام می دهند ایمان دارند. به یاد داشته باشید موفقیت آنها سبب افزایش اعتماد به نفس شان نشده؛ بلکه روحیه ی خودباوری این افراد، آنها را به سمت موفقیت سوق داده است.

یک انسان با اعتماد به نفس سالم و طبیعی می تواند احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد، ارزش خود را بداند و بخاطر قابلیت ها، مهارت ها و موفقیت هایش احساس غرور و رضایت کند.

اما کسی که اعتماد به نفس ضعیفی دارد، احساس می کند مورد قبول و علاقه ی هیچ کس نیست و نمی تواند هیچ کاری را درست انجام دهد.

امروز قصد داریم شما را با راهکاری که به کمک آنها می توانید اعتماد به نفس خود را بالاتر ببرید، آشنا کنیم.

قاطعانه صحبت کنید، نه تهاجم.

داشتن روحیه ی پرخاشگری نشان دهنده ی اعتماد به نفس نیست؛ بلکه زور گویی شما را نشان می دهد. هنگامی که خودتان را باور نداشته باشید، به راحتی و بدون اینکه بخواهید، قلدری و دیگران را تهدید می کنید.

سعی کنید در اظهار نظر های خود، بدون اینکه تهاجمی عمل کنید و شخصیت دیگران را زیر سوال ببرید قاطعانه سخن گفتن را تمرین کنید. بخاطر داشته باشید هیچگاه  نمی توانید بدون اینکه روی خودتان کنترل داشته باشید، اعتماد به نفس تان را افزایش دهید.

همواره با صدا و لحن مناسب حرف بزنید و نسبت به طرز ایستادن خود حساس باشید. حالت بازوها، دست ها و استفاده ی بجا از آنها در هنگام حرف زدن، می تواند اعتماد به نفس(عزت نفس) را در ظاهر شما نمایان کند.

پاسخ سوال  افزایش اعتماد به نفس چیست ؟ با همه این تفاسیر، اعتماد به نفس صفتی است که خود شما آن را یا تقویت می کنید، یا از بین می برید. به یاد داشته باشید اعتماد به نفس ریشه در واقعیات دارد. ما را در اینستاگرام دنبال کنید

این ویژگی مانند دانشی است که به مرور زمان بیشتر می شود. مطمئن باشید اگر با قدرت اعتماد به نفس، رو به جلو حرکت کنید، از عهده ی هر کاری بر خواهید آمد.