انواع تیپ های شخصیتی(ویژگی های شخصیتی)

انواع تیپ های شخصیتی(ویژگی های شخصیتی)

انواع تیپ های شخصیتی(ویژگی های شخصیتی)

قبل از خواندن هر مطلبي در رابطه با تيپ هاي شخصيتي(ویژگی های شخصیتی) چند نكته را نبايد فراموش كنيد. از جمله اينكه شخصيت انسان داراي چنان پيچيدگي است كه نمي توان به راحتي آن را در قالب چند جمله توصيف كرد.

براي مثال ممكن است شما ويژگي هاي تيپ شخصيتي D را در خودتان ببينيد، اما در عين حال داراي برخي ويژگي هاي تيپ شخصيتي C نيز باشيد.

نكته دوم اين است كه قطعاً چندين ويژگي شخصيتي وجود دارد كه در هيچ يك از گروه هاي شخصيتي ذكر نشده است. به همين دليل است كه شما نمي توانيد

شخصيت خود را با يك تيپ شخصيتي(ویژگی شخصیتی) به طور كامل توصيف كنيد.

حال براي آشنايي هر چه بيشتر با اين چهار تيپ عمده شخصيتي، ادامه مطلب را بخوانيد.

تیپ شخصیتی A :

این افراد طبیعت شدیداً مستقلی دارند. جاه طلبی آنان برای گذاشتن نشانی از خود در این دنیا آنها را منحصر به فرد می‌کند. آنها خود رو هستند و اهمیت تنظیم هدف، مثبت اندیشی و انگیزه را می ‌دانند.

اگر شما به بررسی کسانی که جزو این تیپ هستند علاقمند هستید فردی را از طبقه ی رهبران تجارت انتخاب کنید.

آنها طبیعت رقابتی دارند و بسیار آگاه از زمان هستند. آنان به عنوان افرادی دیده می ‌شوند که بی ‌قرار هستند و می ‌توانند به راحتی مستعد دشمنی، پرخاشگری و تهاجم، خشونت و گستاخی باشند.

آنها به خاطر تیزی خود در رسیدن به مرکز هر چیزی با عبارت‌های بی ‌معنی و رک و صریح مشهور هستند.

افراد با تیپ شخصیتی A ریسک پذیر هستند که مشخصه‌ ی یک روح کار آفرین است.

آنان این توانایی را دارند که نمایش عملی بودن را هر وقت لازم شد برای حل مشکل نشان دهند.

راز چنین افراد موفقی این است که تحت شرایط و لزوم تغییر، بزرگ ‌تر نمی ‌شوند که سرانجام، آنها را به چیزی تبدیل می ‌کند که می‌ خواهند باشند.

شگفت آور نیست که مردم به آنان به عنوان عاشقان کار اشاره می‌ کنند، در واقع استراحت کردن به آسانی یا حتی به خواب رفتن سریع در شب برای آنان دشوار است.

آنها هم چنین مستعد این هستند که سخن دیگران را وقتی که صحبت می ‌کنند قطع کنند و تحمل کمی برای بی ‌لیاقتی و ناشایستگی از خود نشان دهند.

تیپ شخصیتی B :

تیپ‌ های شخصیتی B دقیقاً نوع مثبت تیپ‌ های شخصیتی A هستند. آنان به ندرت استرس زده می ‌شوند حتی در وضعیت‌ هایی که استرس زا به نظر می‌رسند.

آنها در هر وضعیتی شدیداً آسوده هستند و مردم اغلب آنها را به عنوان افراد شاد و خوش شانس توصیف می‌کنند. آنان معمولاً در بیشتر وضعیت‌ها بشاش، خوش روی،

سبک بار و بی ‌خیال هستند و مردم عاشق در کنار آنها بودن هستند چون آنها معمولاً مردم اطراف خود را سرگرم و شاد می‌کنند.

افراد جزو این تیپ با کمبود فوریت و ضرورت خود شناخته می‌شوند، آنان این توانایی را دارند که کار را با سرعت خود و بدون توجه به مهلت‌های مقرر شده به انجام برسانند.

آنها عاشق این هستند که استراحت بکنند و چیزها را همان طور که می‌آیند بپذیرند.

خصوصیات اصلی تیپ شخصیتی B

تیپ‌های شخصیتی B کمتر رقابتی هستند و وقتی که تمام وقت و زندگی خود را صرف یک پروژه می‌کنند در مورد آن استرس زده نمی‌شوند و مدام در مورد نتیجه و موفقیت نگران نیستند.

در واقع آنها این توانایی را دارند که شکست‌ها را به خوبی مدیریت کنند  آنها را به عنوان موانع ببینند و به سمت پروژه‌های دیگر پیش بروند.

فاکتور دیگری که آنها را مجزا می‌کند این است که آنان به شدت صبور هستند و این صبر و شکیبایی خود را در بیشتر شرایط پر تنش و استرس زا حفظ می‌کنند.

آنها هرگز موافق فشار و پرخاش نیستند و در مورد هیچ چیزی هرگز عصبانی نمی‌شوند و از کوره در نمی‌روند.

هم چنین آنها خیلی متحمل و بردبار، انعطاف پذیر و سازگار با شرایط هستند و به ندرت در مورد چیزها ناله و شکایت می‌کنند. آنها یک زندگی اجتماعی لبریز را رهبری

می‌کنند چون برقراری ارتباط با مردم و ایجاد روابط عاطفی محکم با آنها را دوست دارند و به خاطر بشاش و شاد رو بودن و طبیعت سرگرم کننده، به راحتی رابطه دوستی برقرار می‌کنند.

تیپ شخصیتی C :

این تیپ شخصیتی(ویژگی شخصیتی) معمولاً شامل درون گرایان علاقمند به جزئیات است که آنان را از بقیه تیپ‌ها جدا می‌کند. آنها می‌توانند بهشت و جهنم را وارونه و یا سر و ته کنند تا واقعیتی را که به آن علاقه دارند بیابند.

قبل از این که آن را به تکه‌هایی تبدیل کنند تا فرآیندی را از نو شروع کنند. آنها چیزها را در حد سطحی نمی‌پذیرند و علاقمند به این هستند که دریابند چیزها دقیقاً چگونه کار می‌کنند.

خصوصیات اصلی تیپ شخصیتی C

آنان خیلی به صورت اصولی و تحلیلی می‌اندیشند و بر حسب تحقیق و اطلاعاتی که از آنها پشتیبانی می‌کنند تصمیم می‌گیرند. به خاطر این واقعیت آنها حلّالان مشکل طبیعی هستند چون بر جزئیات تمرکز می‌کنند و توانایی این را دارند که به چیزها توجه کنند و آنها را منطقی کنند که تیپ‌های شخصیتی دیگر ممکن است این کارها را خیلی به آسانی انجام ندهند.

بسیار حساس هستند و هم چنین به خاطر ویژگی‌های شخصیتی دیگر مثل عمیق و اندیشمند بودن شناخته شده هستند.

این افراد تمایل دارند از جامعه و یا تعامل انسانی فاصله بگیرند. تنظیم واقعیت‌ها در یک ترتیب منطقی چیزی است که این افراد را پیش می‌راند.

شما می‌توانید افراد با تیپ شخصیتی C را در حسابداران، برنامه ریزان کامپیوتر و غیره بیابید.

دقیق و سخت گیر بودن با جزئیات و اطلاعات و مفتخر بودن به پشتیبانی شدن از هر تصمیمی با تحقیق، باعث شده است که آنها رابطه‌ی خوبی با انتقاد نداشته باشند. هم چنین آنها نسبت به مردم اطراف خود بسیار انتقادی هستند.

تیپ شخصیتی D :

این افراد واقعاً به قوه‌ی جبر اعتقاد دارند که هیچ کمبودی از آن ندارند. آنها ترجیح می‌دهند که به مسیرهای طی شده و کارهای معمول تثبیت شده و بدون تغییر، بچسبند. اینها پیروان اعمال گذرانده شده و مجریان دستورهای مستقیم هستند.

خصوصیات اصلی تیپ شخصیتیD

آنها به هنگام انجام کار، تمام تلاش خود را می‌کنند و هنگام عهده دار شدن مسئولیت و یا ریسک حتی گردن خود را نیز صاف نمی‌کنند.

به کمک متخصصان در زمینه بهبود شخصیت و از طریق نیروی صرف و محض خود انگیزشی و یا خود اصلاحی، این افراد می‌توانند تا حدودی بر این معلولیت خود غلبه کنند.

این افراد که 21 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، مبتلا به احساسات منفی چون نگرانی، کج خلقی، زود رنجی، افسردگی و دلتنگی و غیره هستند و به ندرت احساس

خود اطمینانی می‌کنند. برای جلوگیری از طرد شدن، آنها از باز بودن و در میان گذاشتن احساسات منفی خود اجتناب می‌کنند.

در واقع، هر فرد ترکیبی از ویژگی‌های شخصیتی است که مشخص کننده‌ی تمام تیپ‌های توصیف شده در بالا هستند.

آیا شما با من موافق نیستید که این موضوع باعث می‌شود که مردان پیچیده‌تر، زنان مرموزتر برای درک و دنیا رنگین‌تر شود؟

به همین دلیل است که شما مجبورید واقعاً سخت و به مدت طولانی کار کنید تا یک فرد را به درستی بشناسید. اما باید در ذهن داشته باشید که این تیپ‌ها فقط طبقه بندی‌هایی برای دنبال کردن هستند تا هر کس را به خوبی بشناسید و فقط برای این موضوع است، فقط.

به اینستاگرام بیایید.