آیا با شخص اشتباهی ازدواج کرده اید؟! آیا همچنان او را دوست دارید؟

ازدواج اشتباهی

ازدواج اشتباهی

دوست داشتن

ممکن است شما نیز همچون بسیاری از مردم جامعه در چنین شرایطی قرار گرفته باشید، شرایطی که پس از ازدواج ممکن است برای بسیاری از ما رخ دهد؛ ازدواج با فرد اشتباه! بله درست است! عشقی آتشین که در زمان نامزدی چشمان ما را نسبت به نقایص و نقاط منفی همسرمان، بسته بوده است و حالا بعد از مدتی آرام آرام این نقایص و نقاط منفی وجودی او، برایمان نمایان میشود! همان چیزی که ممکن است دوست داشتن ما را تحت تأثیر قرار دهد.

جنبه‌های منفی که ممکن است اطرافیانمان نیز ما را از آن‌ها آگاه کرده بودند اما ما بخاطر احساسات شدیدمان نسبت به آن فرد، متوجه آن‌ها نشدیم و یا تصور کردیم که خواهیم توانست با عشق و دوست داشتن این نقاط منفی را بهبود ببخشیم و یا آن‌ها را حل کنیم! درست است که دوست داشتن، بسیاری از مشکلات را از میان بر می‌دارد اما در بسیاری از موارد نیز ما قادر به حل برخی از مشکلات نخواهیم بود.

ممکن است پس از مدتی با احساسات متناقضی روبرو شویم، اینکه هنوز هم او را دوست داریم اما نمیتوانیم با او زندگی کنیم! در این مقاله خبرهای خوبی برایتان دارم! شما مجبور به جدایی نیستید!

 راهکار موثر در رویارویی با چنین شرایطی اشاره کرده ام:

قبل از آنکه به ارائه‌ی این 9 راهکار بپردازم باید به برخی از اشخاص با صفات خاص اشاره کنم تا بیشتر متوجه شویم که این « فرد اشتباه» چه کسی می ‌تواند باشد؟!

 • عقل کل! شخصی که تصور میکند همه چیز را میداند!
 • منفی باف و منفی نگر.
 • عیب جو.
 • بی اراده و سست.
 • بیش از حد آرام و کم حرف.
 • قلدر و زورگو!
 • کسانی که مدام سعی در انجام کارهای بی ارزش و شوخی های زننده برای جلب توجه دارند. ( اشخاص بی نمک)
 • شخصی که همه‌ی کارها را به تعویق می‌اندازد و مدام امروز فردا میکند!
 • خودخواه و خودبین.
 • پرتوقع.
 • بیش از حد خجالتی و یا منزوی.

سازگاری با شخصیت، صفات و تفاوت های یکدیگر، یکی از راز‌های زندگی موفق زوج‌های خوشبخت است. اما هنگامی که شما با یک فرد اشتباه ازدواج کرده اید و توانایی سازگاری با صفات او را ندارید، بالاجبار تحمل کردن او فقط باعث خواهد شد که شما ذره ذره عصبی شوید و یک روز بهانه‌ای پیدا کنید و منفجر شوید!

پس قبل از آنکه چنین اتفاقی بیفتد، به دنبال فکر چاره باشید و اجازه ندهید همه چیز خراب تر شود.

دوست داشتن

دوست داشتن

این 9 راهکار به شما در این راه کمک خواهد کرد:

 • بدانید که نمیتوانید تغییرش دهید!

شما فقط میتوانید رفتار و عکس‌العمل خود نسبت به او را تغییر دهید. اگر خود و عکس العمل‌هایتان را تغییر دهید، میتوانید او را نیز در جهت تغییر، متمایل کنید. اگر عکس‌العمل متفاوتی دیدید، میتوانید امیدوار باشید که همه چیز درحال بهبود است.

 • سعی کنید بر روی جوانب مثبت وی تمرکز کنید.

تمرکز دائم بر روی جوانب منفی وجود همسرتان، خود نیرویی عظیم برای بزرگتر شدن آنهاست. سعی کنید این کار را از چیزهای کوچک شروع کنید و تمرین کنید تا بتوانید نقاط قوت وی را نیز ببنید.

 • رفتارها و جوانب مثبت او را تقویت کنید.

هنگامی که همسرتان فعالیت مثبتی انجام میدهد و یا رفتار صحیحی را از خود بروز میدهد، این را به او بگویید! صادقانه و صریح از رفتار درستش قدردانی کنید، رفتار کنایه آمیز در مورد عملکرد همیشگی او و در لفافه سخن گفتن، شرایط را دوباره به شکل قبل برمیگرداند.

 • ارتباط چشمی خود را درهنگام صحبت کردن با او حفظ کنید.

هنگامی که در حال صحبت کردن و گفتن نظرات و احساسات خود هستید، ارتباط چشمی خود را با او حفظ کنید. این کار بهتر میتواند احساس شما (در مورد هر چیزی) را به او ابراز کند و باعث شود که بتوانید ناخشنودی و یا خشنودی خود نسبت به رفتارهای او را، به او بفهمانید.

 • رک، صریح و شفاف صحبت کنید.

رفتارهایی اعم از پرخاشگری‌های منفعلانه، در لفافه سخن گفتن و کنایه زدن در مورد مشکلات رفتاری او، هیچ مشکلی را از میان بر نخواهد داشت. پس بدانید برای حل مشکلاتتان باید صریح و شفاف سخن بگویید و منظورتان را هرچه که هست، قاطعانه بر زبان آورید.

 • زمان‌هایی را با یکدیگر تنها بگذرانید.

زوجینی که توانایی سازگاری با شخصیت و تفاوت‌های یکدیگر را ندارند اما همچنان یکدیگر را دوست دارند، میتوانند زمان‌هایی را برای تنها بودن با یکدیگر قرار دهند و در آن زمانها در مورد مسائلی که این رابطه را تحت تاثیر قرار داده است، صحبت کنند. گفتگوهای صمیمی میان زوجین، در بسیاری از مواقع، راهکارهایی را برایشان ایجاد میکند که خود از تاثیر آن‌ها شگفت زده خواهند شد.

مثلا زوجین میتوانند در تنهایی، رمزی را مشخص کنند و هر دو این رمز را بخاطر بسپارند و هنگامی که یکی از آن دو، قول و قرار خود را فراموش کرد، دیگری با گفتن آن رمز، باعث بازگشت شرایط به حالت عادی شود!

 • او را سرزنش نکنید.

سرزنش کردن او بخاطر رفتار و گفتارش، نتیجه‌ای جز توجیه کردن کارهایش، در پی ندارد. از عباراتی همچون: « من ازت میخام»، « من احساس میکنم» و… بجای عبارت « تو باید» یا « تو نباید» استفاده کنید. بر روی رفتار درستی که شما از او انتظار دارید، تمرکز کنید؛ نه روی رفتار غلطی که او انجام میدهد!

 • با خود صادق باشید و در هنگام اشتباه کردن، جبهه نگیرید!

اگر رفتار غلطی انجام داده‌اید، آن را بپذیرید و از همسر خود بپرسید که در جهت بهبود خودتان، چه کاری می‌توانید بکنید. بسیاری از اوقات ما انسان‌ها، در قبول اشتباهات خود، کوتاهی میکنیم و می‌خواهیم اشتباه و یا نقص رفتاری خود را بر دوش دیگران بیندازیم. اگر همسرتان دارای نقاط منفی در وجود خود است، این را بدانید که شما نیز کامل و بی نقص نیستید و باید خودتان مسئولیت اشتباهات تان را بپذیرید.

 • مرزهایی را تعیین کنید.

اگر با وجود انجام تمامی این کارها، همسرتان همچنان به رفتارهای اشتباه خود ادامه داد و بر روی رفتار و گفتار غلط خود، ثابت قدم بود، مرزهایی را تعیین کنید و به او بگویید که در صورت عدم تلاش وی در جهت بهبود شرایط، چه اقداماتی را انجام خواهید داد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.